דברים שלא אמרו לי שהייתי קטנה על כסף

יצא לך לקרוא את "אבא עשיר אבא עני" של רוברט קיוסאקי ושרון לכטר? אם לא, רוצו לקרוא (אל תקנו חבל על הכסף, לכו לספרייה 🙂 ) הספר מספר על ילד בן תשע שרוצה להתנהל כלכלית נכון שיהיה גדול. הלוואי ולא היית קוראת את הספר הזה בגיל 24. הלוואי והייתי קוראת אותו בגיל 16. ולמה 16? כי בגיל 16 התחלתי לעבוד בפעם הראשונה.

אבא שלי ביקש ממני לפתוח תכנית חסכון, יותר נכון – אבא שלי דרש ממני לפתוח תכנית חסכון. אז הלכתי לבנק, ופתחתי פק"מ הפקדתי כל חודש 150 ש"ח מתוך משכורת של 1800-2400 ש"ח .הרגשתי עשירה! חשבתי שאני במסלול הנכון! הייתי בעננים!!!

והינה לפניכם חמשת הטעויות שלי שעשיתי בגילאים 16-25:

 • לא חסכתי יותר בגיל 16 (דיברנו על זה כבר נכון?)
 • לא שמתי בצד את המענק הצבאי שלי
 • לא חסכתי יותר מ-50% מהמשכורת שלי כשהתחלתי לעבוד "בעבודה של גדולים"
 • לא פתחתי אפיקי השקעה
 • לא ניהלתי תקציב מסודר עד גיל 25

בואו נחזור לתכנית חסכון שפתחתי בגיל 16, אבל נקפוץ שנתיים קדימה, גיל 18 הגיע והרי ברור לכם כשהתגייסתי (המשכורת הצבאית שלי עמדה על 350 ש"ח אז) לקח חודש חודשיים של ארוחות צהריים בשק"מ והתכנית חסכון שלי, עם כל ה3400 ש"ח שחסכתי בה עברו לעובר ושב שלי ומשם הדרך אל השק"מיסת הייתה קצרה בהחלט.

 

צריך לחסוך בתקופת הצבא?

האמת, יצא לי לראות פוסט של חייל באחת מקבוצות "התמיכה" בנושאי כסף שאמר שהצליח לחסוך כסף בזמן השרות הצבאי והוא לא יודע מה לעשות איתו.

כלומר, ברמת העקרון – זה אפשרי. אותו חייל אפילו חסך סכום מכובר של כמה אלפים (30 אם אני לא טועה) אבל בפועל, זה כמעט ולא אפשרי, גללתי משכורת צבאית נכון להיום (2019):

 • לוחמים מקבלים נכון להיום משכורת של 1,616 שקל
 • תומכי לחימה מקבלים 1,176 שקל
 • חיילים עורפיים נהנים מ- 810 שקל

האמת שזה דיי מרגש בהתחשב בזה שלפני שבע שנים אני קיבלתי בתור חיילת רק 350 ש"ח, משמח לדעת שמישהו בכנסת התעורר טיפה (וחזר לישון ממש אחרי דקה).

בכל זאת, ברור לכולנו שלא מדובר בסכומי כסף גדולים שמאפשרים חיסכון כמעט לכל אזרח (או חייל במקרה הזה) פשוט.

ולכן, כמובן כמו בכל שלב בחיים, אם יש אפשרות לחסוך בזמן הצבא – עשו זאת. אבל אם אין, מה שקרוב לוודאי נכון, אל תרגשו אשמים. 

מתי להתחיל לחסוך?

בשנייה שהמענק שחרור מגיע לחשבון בנק. (אל תלמדו ממני) קחו את המענק הזה, כמו שהוא, ותפקידו אותו לחסכון. בעו"ש שלכם הוא סתם ייעלם.

אני לדוגמה, רצתי לקנות איתו כרטיס טיסה (במחיר מופקע) רק כדי להרגיש "חופשיה", ואכן הייתי חופשים, לבזבז את הכסף שלי ולא לחסוך אותו כראוי.

כמה לחסוך כל חודש?

למעלה, כאשר פרטתי את הטעויות שעשיתי בתור ילדה ללא הבנה כלכלית, רשמתי שלא חסכתי 50% מהמשכורת שלי. כמה דברים חשובים לדעת: עד גיל 25 גרתי אצל ההורים, עבדתי במשרה מלאה (וקבועה) ולא החזקתי רכב.

בגדול- לא היה לי הוצאות קבועות (חדר כושר, כללית וטלפון = 350~) בגיל 24 נרשמתי ללימודי מקצוע, שעלותם הסתכמה ב10,000 ש"ח.

כאמור, עבדתי במשרה מלאה וקבועה ככה שקיבלתי בונוסים שנתיים, דמי הבראה ואם הזמן גם המשכורת עלתה. ועדין, לא חסכתי אפילו 20% מכל מה שהכנסתי בין הגילאים 20-23. אפילו לא 15% !

להגנתי (זה מה שספרתי לעצמי גם) קניתי לי טיפולי שיניים (7,000 ש"ח) טיפולי הסרת שיער (7,000 ש"ח ) מחשב ו2 מכשירי טלפון (8000 ש"ח) עלותם מסתכמת ב22,000ש"ח.

תוסיפו לזה טיסות לחו"ל כאילו אין מחר: מילאנו, בודפשט, ברצלונה, לונדון, בודפשט, רומא, פירנצה, פראג, ברלין, בודפשט,  פריז, לונדון, אמסטרדם והאחרונה – בודפשט . והרי לכם, אין לי סכום מדויק כמה הטיולים האלה עלו לי, אבל בטוחה שמעל 70,000 ש"ח. (כמה פעמים ספרתם בודפשט?)

כמובן, שום הוצאה ממה שתיארתי היא לא הוצאה שאני מתחרטת עליה. מה שאני כן מתחרטת, אלו ההוצאות המיותרות והפזיזות: חולצה במבצע, נעל שגדולה עליי בחצי מידה, שמלה לחתונה של בת דודה רחוקה, איפור שלא שמתי וכו' וכו' וכו'. 

לכן חברים, המינימום לאדם שלא משלם על מחייה ורכב, צריכים, חייבים ! לחסוך כ-50% מהמשכורת שלהם.

סימולציה קטנה לפניכם:

– נניח והמשכורת הממוצעת שלי עד גיל 24.5 (הגיל שבו התחלתי ללמוד ועזבתי את המשרה המלאה שלי) היתה  6500 ש"ח 

– מדובר על תקופת זמן של 4.5 שנים, משמע 54 חודשים.

6500X54 = 351,000

בארבע וחצי שנים נכנס לי לחשבון בנק 351 אלף ש"ח.

אם הייתי חוסכת 40% מתוכם היה לי היום בחסכון 140,400 ש"ח.

אם הייתי חוסכת 50% מתוכם היה לי היום בחסכון 175,500 ש"ח .

בן זוגי ואני הכרנו בגיל 24. במידה ובגיל 26 היינו הולכים לקחת משכנתא, הרי לכם, היה לנו נקודת פתיחה התחלתית של 468,000 ש"ח וזה בהנחה ששתינו הרווחנו במהלך ששת השנים הראשונות לגיל 26 רק 6,500 בחודש.

 עכשיו הבנתם למה לחסוך 50% מהמשכורת?

 

אפיקי השקעה בגיל צעיר

כמו כל אזרח במדינה, החל מגיל 18 גם צעירים יכולים להשקיע בשוק ההון וכדומה.

אני, לא יועצת פיננסיית ולכן אל תראו בהמלצה שלי כסמכותית, אבל מצד שני, אבקש ממכם ללמוד מהטעות שלי, שימו את הכסף על ידי הפקדה בקופה שלא תהיה נגישה אליכם ביומיום, תנו לו לעשות עבורכם עוד קצת כסף יש כמה דרכים כדי לעושת את זה:

 • אולי תבקשו מהמעסיק קרן השתלמות?
 • תפתחו קופת גמל להשקעה
 • תפקידו בפק"מ בבנק (אבל אל תבנו על ריביות)

אז איך אתם משקיעים את הכסף שלכם? וכמה אתם חוסכים בחודש?

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *