איך מנהלים תקציב?

אם הגעתם לכאן, סימן שאתם מבינים שאנחנו צריכים לנהל תקציב, גם להוצאות וההכנסות בתא המשפחתי, ואולי אפילו במיוחד לתא המשפחתי. כשמנהלים עסק, מאוד קל וברור לנהל תקציב, יש מנהלת חשבונות שדואגת לרשום בתקציב כל הוצאה והכנסה עתידית או שכבר קרתה, ככה שתמיד יודעים מאיפה באים ולאן הולכים. אז למה שלא יהיה לנו תזרים ביתי גם?

"יש לנו מלא הוצאות לא צפויות, בחים לא נעמוד בזה"

טעות! כל ההוצאות שלכם יכולות להיות מתוכננות! גם אלה שלא. אם תנהלו תזרים נכון ובריא, תשאירו מקום גם "לטעויות" כמו הוצאות לא צפויות. ההמלצה שלי, היא מינימום משכורות אחת ששב בחשבון בנק למקרה ו.. אם יש באפשרותכם יותר, מצוין! עשו זאת!

שימו לב שגם הוצאות כמו בגדים לילדה, יכולה להיות מתוכננת אם תחליטו שכל חודש אתם מקדישים למטרה הזו 200 ש"ח לדוגמא. זאת הסיבה שבעזרת תזרים נכון אפשר ליצור רווח פשוט על ידי שנפסיק לזרוק את הכסף שלנו לכל עבר וללא סיבה.

הפירוט אשראי מספיק לי

אם אתם מאותם אנשים שלא נוגעים במזומן, מתנהלים רק עם אשראי, הסיבה שככה אתם עוקבים אחרי ההוצאות שלכם, דעו לכם שזה לא נכון. מכמה סיבות:

הראשונה, אתם לא עוקבים אחר ההכנסות שלכם. נכון, בדרך כלל המשכורת לא משתנה אז קל לדעת כמה נכנס, אבל אם קיבלתם ירושה? זכיתם בפרס, קיבלתם מתנה וכו'. הכסף הזה אינו מתועד!

השנייה, לפעמים אנו מוציאים כסף בהעברה בנקאית, צ'ק, ביט, מזומן ועוד – לדוגמה כשהולכים לחתונה, בדרך כלל לא מסתמכים על זה שיהיה ניתן להעביר כסף באשראי. כל הכסף הזה שאתם בטח אומרים לעצמכם שזה קורה פעם ב-.. הוא כסף! והוא זקוק לתיעוד.

איפה מתעדים?

אישית, אני מתעדת באפליקציה את ההוצאות "האישיות" שלי, ואת ההוצאות של העסק מנהלת באקסל – ככה שכל סוף שנה קל לי לשלוח לרואת חשבון את ההוצאות וההכנסות שלי באותה שנה.

מה היתרונות של אפליקציה?

  • זמינות- קניתם בקבוק מים? פשוט תשלפו את הטלפון ותרשמו. פעולה שתיקח לכם בדיוק 5 שניות ותגרום לכם לעקוב אחר הכסף שלך. היא תלך איתכם לכל מקום, ככה שתמיד היא תהיה זמינה עבורכם
  •  אפשרות שיתוף- יש אפליקציות שמאפשרות ניהול תקציב מכמה מכשירים, ככה שתוכלו לנהל את התקציב דרכם משני סוגי מכשירים, אחד לכם ואחד לבן/בת הזוג שלכם.
  • ייצוא לאקסל- בסוף שנה/חודש/יום תוכלו להוציא דוח מרוכז שהאפליקציה תכין עבורכם וכך תוכלו לעקוב אחרי ההוצאות לאורך השנים.
  • גרף- בחלק מהאפליקציות ניתן לראות גרפים ויזואליים שממחישים לכם כמה בזבזת ועל מה.

*אין לי אפליקציה להמליץ, אני משתמשת בspanding אבל כל האפליקציות די זהות לכן זה לא כל כך משנה איזו לדעתי, העיקר המעשה.

מה היתרונות של המחשב?

 

  • טכנולוגיה- אם אחד מבני הזוג, או אפילו אתם, לא כל כך טכנולוגיים אקסל יפתור לכם את הבעיה, פיתחו קבוצת וואטספ, תרשמו כל פעם את ההוצאה והתאריך ואז אחד מבני הזוג יכניס הכל לאקסל וככה תקבלו תמונת מצב מבלי להסתמך על היכולות הדיגיטליות שלכם. 
  • נוסחאות על פי טעמכם- חלק מהאפליקציות מוגבלות קצת באפשרויות שלהם, אם יש לכם ידע והבנה בסיסית באקסל, תוכלו ליצור לעצמכם גרפים כראות נפשכם וחישובכם. 

איך מתחילים?

קודם כל, פנו לעצמכם שעה, בשעה הזו, תרשמו את היתרה ההתחלתית, הוצאות והכנסות צפויות וכו'.

נסו להזכר על מה בזבזתם כסף לאחרונה, צרו לעצמכם קטגוריות, כמו לדוגמא- ביגוד,דלק,אוכל, מסעדות וכו'.

עכשיו מגיע החלק הקשה, כמה אתם מוכנים ויכולים להוציא בכל קטגוריה? זיכרו לקחת בחשבון את ההכנסות שלכם, המשכנתא, ההלוואות, בקיצור הכל! זיכרו שבסוף חודש, ההכנסות שלכם אמורות להיות גבוהות מההוצאות.

*ממליצה לכם להכנס למחשבון ניהול תקציב של משרד האוצר זה יכול לתת לכם רעיונות להוצאות הכנסות שאולי לא חשבתם.

יוצאים לדרך

אל תחכו שיגיע תחילת חודש או יום ראשון מסוים, צאו לדרך. אם הגדרתם לעצמכם תקציב תתחילו לתעד!

גם אם בחודש הראשון הוא לא יהיה תקציב לחודש מלא, עדין תתעדו את ההוצאות וההכנסות שלכם. כשחושבים על זה לעומק, אולי זה דווקא לטובה, ככה יהיה לכם זמן להסתגל לתיעוד הוצאות לפנוי שיגיע חודש חדש.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *