איך להתחיל להתנהל כלכלית נכון?

אני מאמינה גדולה שכאשר יש רצון, יותר קל להצליח. ההתמדה היא באה בקלות רבה יותר, ובאופן כללי, כשאנו לא טובים במשהו הוא הרבה יותר קשה לנו. גם כשמדובר בהתנהלות כלכלית נכונה, בין אם בתא המשפחתי ובין אם בעסק, יותר קל לנו להצליח, מכיוון שאנו עם היד על הדופק.

הגדרת המטרה

ראשית, כמו בכל דבר אנו צריכים להגדיר מטרה. המטרה שלנו היא להתנהל כלכלית נכון, ולא כמו שחלקנו טועים לחשוב: לחסוך לדירה, לקנות רכב או לעזור לילדים בלימודים והחתונה. כל אלו יהיו השלכות חיוביות מההתנהלות המשפחתית הנכונה שלנו, ככל שנדע לנהל את הכסף עבורנו, הוא יעבוד טוב יותר עבורנו. 

לכן, במקרה הזה יכולה להיות לנו רק מטרה אחת ברורה והיא התנהלות כלכלית נכונה ומושכלת.

מה האמצעים העומדים לרשותנו?

אוקיי, בואו נמשיך.

אז הבנו שיש לנו מטרה, חשובה מאוד יש לציין. המטרה שלנו היא לנהל את הכסף שלנו טוב יותר ותרשו לי להוסיף – מבלי לפגוע ברמת חיינו. אין לי שום כוונה אישית, לחיות בדירת שתי חדרים, בבניין ללא מעלית, לוותר על החופשות בחו"ל כדי להגיד – "חסכתי החודש מלא". לא, זו לא הכוונה. מולכם מוצגים שלושת הקווים המנחים עבורי.

1.מה ההכנסות שלנו?

בין אם אתם מנסים להתייעל כלכלית בתא המשפחתי, ובין אם אתם מעוניינים בהתהנלות טובה יותר בעסק שלכם. אנו חייבים לערוך תרשים של הכנסות צפויות לנו באותו חודש. המשכורות מהעבודה, הכסף מהשכירות, פתיחת חסכון- הכל צריך להכנס בקטגוריה הזו.

2. מה ההוצאות שלנו

מקודם חישבנו את ההכנסות ועכשיו מן הראוי לבדוק אילו הוצאות צפויות לנו החודש.

יש להפריד בין הוצאות קבועות כמו משכנתא / שכר דירה, הלוואה, וועד בניין, גנים ועוד לבין הוצאות מחייה, כמו קניות בסופר, בגדים וכו'.

כמובן שבעוד הוצאות קבועות קל לנו לחזות מראש, הוצאות מחייה הוא משהו יותר קשה לחזות, אבל זה לא אומר שאנו לא צריכים לנסות לחזות אותם מראש. אם אתם לא מנהלים עדין מעקב תקציב חודשי, לצורך התרגיל לכו שלושה חודשים אחורה ובידקו את ההוצאות החודשיות שלכם בכל אחד מהחודשים. מה הממוצע? 

3. הכנסות - הוצאות = רווחים

זהו, אנו לקראת הסוף!

כעת נותר להחסיר את ההוצאות מההכנסות ולראות את ה"רווח", או במילים אחרות החסכון שלנו.

אם קיבלתם מספר שלילי, עצרו הכל, ונסו להבין מאיפה הוא נובע. מצב בו אנו במאזן שלילי לא בריא עבורנו ועבור עתידנו ( או לחלופין עבור העסק שלנו ועתידו)

 

האם אתם מסופקים מהמספר שהתגלה לנגד עינכם? בכתבות הבאות אנסה לפשט עבורכם דרכים לחיסכון מוגבר יותר, הגדלת ההכנסות הקיימות ודרכים למעקב בריא יותר אחר ההוצאות וההכנסות שלנו.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *